Drahé hypotéky s vysokými cenami různých nemovitostí jsou výsledkem inflace, se kterou vláda odmítla cokoliv udělat. Situace na burze se vyvíjí neuvěřitelným tempem. Bohužel na řadu přišly Vánoce a spousta lidí je vedla ve víře, že si je letos pořádně užijí i za tu cenu, že si následně nic nedovolí. Jenže tyto útraty vedly jen k tomu, že podpořily současnou situaci – čím se jen prodlouží období vysoké inflace.
Hypotéka v roce 2023 a vývoj úrokových sazeb
V následujícím roce nás čeká hodně práce a rozhodování – přičemž je jedna věc předem jistá… Nejspíš se budeme podílet na dalším růstu úrokových sazeb hypotéky nebo nastane spíše stagnace úrokových sazeb. V rámci přehledu nejspíš nastane druhá možnost. Česká ekonomika není na okraji, ale už uprostřed recese a Češi se snaží neustále snižovat svou spotřebu. Snížení našich útrat by mohlo zbrzdit inflaci a snížit základní úrokové sazby.
Pokud se zadaří a dojde k poklesu úrokových sazeb hypoték, banky budou muset reagovat pozvolným snižováním. Bohužel už nemáme šanci se dostat na sazbu 3 %. Půjde-li vše dobře, mohou klesnout o jeden maximálně 2 procentní body. V opačném případě, kdyby inflace dále rostla, centrální národní banka by se zachránila dalších růstem úrokových sazeb.
Refixace u hypoték v roce 2023
Možná jste to již postřehli v televizních zprávách, ale pokud máte sjednanou fixaci do konce roku 2022, v dalším roce vás čeká nemilé překvapení.
Příklad:
- Před 5 lety jste uzavřeli hypotéku v hodnotě 3 milionů korun – měsíční splátka je na 27 let a úroková sazba byla 2,3 %, platili jste cca 12 400 Kč.
- Po zvýšení sazby na 5,7 % vám vaše splátka vzroste na více než 18 000 Kč.
Podle různých odborníků (kteří každou chvíli tvrdí něco jiného), by měl být i růst cen bydlení u konce. U starších nemovitostí by údajně měly klesnout výrazněji – a to až o pětinu. U novostaveb zlevnění nečekejte. Zde se ceny budou držet hodně dlouho (někde ty peníze nahrabat musí). Na druhou stranu se developeři snaží nové zájemce o bydlení zaujmout různými akcemi – jako je kuchyňská linka zdarma nebo vybavení bytu za nižší cenu, ale i tak jsou částky astronomické. Pokud se chcete mrknout, jak jsou na tom hypotéky nyní, podívejte se na srovnání hypoték!
Kde by nejvíce ceny měly klesnout?
Je jasné, že Praha ani Brno to nebude, protože zde jsou největší poptávky po bydlení. Mladí sem jdou hledat práci z malých měst, ve kterých vysoké ceny za dodávky plynu a elektřiny donutily většinu firem zkrachovat. Ceny začnou klesat pouze tehdy, až přestane být větší zájem o bydlení v okrajových městech a o rekreační nemovitosti.
To, co se v průběhu dalšího roku může stát, je to, že diktovat cenu si budou moci kupující, nikoli prodávající. Ještě před rokem tomu bylo jinak. Dnes na ledacos lidé nemají a nakupují obezřetněji, což má vliv i na manažery, kteří z toho profitují. Pokud budou chtít prodat, nebo zda bankéři budou chtít uzavírat smlouvy a mít výplaty jako do teď, budou muset připravit takové podmínky, které si může dovolit i Čech s průměrným platem. Náš národ je tak bohatý, jak chudý je náš nejchudší český člen.